Jeszcze się tam papier bieli

novanshocker

Połowa października przyniosła znaczne ochłodzenie. Jak co roku oznacza to, że w austriackich Alpach rozpoczyna się sezon narciarski. Z tej okazji dziennikarze sportowi przy udziale lokalnego oddziału Greenpeace przygotowali happening mający na celu zwrócenie uwagi zarówno mediów jak i rzesz turystów na kondycję alpejskich drzewostanów.

W tym celu na popularnych stokach zjazdowych lodowca Kitzsteinhorn przez najbliższe dwa tygodnie będzie można zjechać specjalnie na tę okazję przygotowaną łodzią. Nie jest to jednak zwykła konstrukcja. Byłaby to typowa łódka z papieru, gdyby nie wymiary: wysokość masztu 10,8 m, długość od dzioba do rufy – 14,8 m, wysokość burt – 4,2 m. Cztery największe austriackie dzienniki oraz magazyn sportowy „Sportmagazin” przeznaczyły zwroty wydrukowanych nakładów z ostatnich dwóch tygodni na stworzenie gigantycznych arkuszy, które posłużyły do złożenia papierowej łodzi mogącej pomieścić trzydzieści osób i sześciu członków załogi.

Niesprzedane gazety zostały najpierw rozerwane i zmieszane z lepiszczem z surowców naturalnych (głównie przeterminowanej mąki oddanej do utylizacji), a następnie uformowane na nowo w arkusze o boku kilkudziesięciu metrów za pomocą nowatorskiej techniki wielkopowierzchniowego druku 3D. Dzięki kolejnej nowatorskiej technice – soczewkom solarnym będącym częścią projektu rozwoju energii solarnej w Austrii – suszenie arkuszy trwało jedynie 11 dni. Za składanie i zaginanie arkuszy w powszechnie znany kształt odpowiedzialne były trzy dźwigi LIEBHERR serii LG sterowane synchronicznie za pomocą aplikacji LiDat 2.0.

Największa na świecie papierowa łódź czeka na oficjalny wpis do księgi rekordów Guinessa, a  w między czasie trwa pikieta posłów Partii Zielonych protestujących przeciw widocznym na papierowym żaglu reklamom producentów pił łańcuchowych – Stiga (od sterburty) i Husqvarna (od bakburty). Rejsy po lodowcu można rezerwować w dziale promocji dziennika Kronen Zeitung wysyłając mejl z hasztagiem #paperboatslide.

 

(Łódź na stoku uchwycił Novas Hocker)
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s