Wstężykiem, wstężykiem…

wstężyk ogrodowy

Wytoczona ostatnimi czasy wojna przeciwko kornikom niszczącym Puszczę Białowieską spowodowała ograniczenie aktywności wszystkich chrząszczy z rodziny ryjkowcowatych, a podrodzinę kornikowatych wręcz zmusiła do zejścia do podziemia. I to dosłownie, gdyż od kilku miesięcy entomolodzy obserwują zwiększony udział pędów i korzeni w diecie obserwowanych osobników. Okazuje się jednak, że tak powstała nisza ekologiczna szybko znalazła amatora. Jest nim ku zaskoczeniu entomologów wstężyk ogrodowy. Ten popularny ślimak znany ze swego ogromnego apetytu na liście wszelkiego rodzaju warzyw oraz owocowych krzewów, od pewnego czasu poszerzył swą dietę o dużo trudniejsze w trawieniu fragmenty roślinne – na zdjęciu powyżej uchwycono wstężyka podczas żerowania na sośnie. Łatwo zauważyć wygryziony pas kory i trawiącego we śnie już teraz nie tylko ogrodowego szkodnika.

Nowe kierunki ekspansji płucodysznych mięczaków wywołały euforię u krajowych malakologów. Prowadzący badania taksonomiczne na Uniwersytecie Wrocławskim docent Tadeusz Ślutz-Masłowski jest przekonany, że obserwujemy ewolucję w działaniu.
Dominująca pozycja gatunku ludzkiego dała nam złudne poczucie ustabilizowanej hierarchii w świecie zwierząt. Skupiamy się na wymieraniu gatunków, lecz rzadko zwracamy uwagę na nowych kolonizatorów opuszczonych przez te gatunki ekosystemów. Zjawisko, które aktualnie obserwujemy jest dla nas, zoologów zajmujących się taksonomią, jedyną w swoim rodzaju okazją do badań procesów powstawania nowego gatunku. Można się domyślać, jakie szerokie perspektywy, a jednocześnie zagrożenia dla ekosystemu drzewnego, niesie ekspansja mięczaków na żerowiska do tej pory opanowane przez owady.

Na razie trwają obserwacje na kilku wytypowanych obszarach Puszczy. Na październik bieżącego roku zapowiadana jest również konferencja malakologów z tematem przewodnim dotyczącym zmian w sposobie żywienia wstężyka. Swój udział z odczytami zapowiedziało Towarzystwo Ornitologiczne, zaniepokojone losem dzięcioła czarnego. Czy ten sympatyczny ptak włączy do swej diety skądinąd jadalne ślimaki? Czy następnie rozszerzy swój habitat o łąki i ogrody? Czy też zostanie zmuszony do migracji? Na te pytania na razie nie znamy odpowiedzi.

(zdjęcie z narażeniem kory wykonał Łukasz Pawlicki)
Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Wstężykiem, wstężykiem…

  1. Pingback: Zemsta polata | stworzone historie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s