Oddychanie beztlenowe

zbyt dużo tlenu puszcza b

Ministerstwo Środowiska w opublikowanym pół roku temu szeroko dyskutowanym  raporcie otwarcia zauważyło w końcu bezpośrednią korelację pomiędzy leśnictwem i ochroną przyrody, a jakością powietrza. Jest to zdecydowanie niewątpliwy sukces aktualnego ministra, Jana Szyszko. Jako pierwszy zauważył on, że protokół z Kioto dotyczący ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery nie uwzględnia stopnia zalesienia krajów sygnatariuszy. W ten sposób wykazał braki elementarnej wiedzy botanicznej członków komisji opracowującej protokół. Prawidłowy przyrost masy drzewnej jest bowiem bezpośrednio związany z przetwarzanym przez drzewa w procesie fotosyntezy dwutlenkiem węgla. Równocześnie procentowy areał lasów w stosunku do źródeł emisji tego gazu cieplarnianego – nie tylko punktowych (źródeł przemysłowych, jak i domowych pieców centralnego ogrzewania), ale także liniowych (drogi) i powierzchniowych (ekologicznie wypalane łąki i pastwiska) – jest w Polsce największy z pośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. To oznacza, że potencjał przetwarzania dwutlenku węgla na celulozę jest również bardzo wysoki, a co za tym idzie – także produkcja tlenu jako życiodajnego skutku ubocznego procesu fotosyntezy.

Opracowując wnioski z analiz będących podstawą raportu otwarcia Ministerstwo Środowiska przygotowało także strategię działania na lata 2016 – 2020. Jej podstawą jest zabezpieczenie krajowych zasobów tlenu przed niekontrolowanym przepływem w strefach przygranicznych, zwłaszcza w stronę krajów wysoko uprzemysłowionych, czyli głównie w kierunkach zachodnim, północnym i północno-zachodnim. Tutaj pozostawiono szerokie pole do działania w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego i rozpisano przetarg w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Równocześnie trwają kuluarowe rozmowy w ramach klubów poselskich do Rady Europy nad „kontraktami tlenowymi”, które miałyby być alternatywą do kupowanych pozwoleń na emisję CO2. Wprawdzie kontestatorzy działań Ministerstwa Środowiska powołują się na dane statystyczne, z których wynika, że w Polsce przeważają wiatry zachodnie, co oznacza, że kierunek ucieczki tlenu jest zdecydowanie przeciwny od zakładanych priorytetowych „linii szczelności” jak określa je przygotowywane obecnie rozporządzenie, lecz Departament Ochrony Powietrza i Klimatu nie uważa tego za poważny argument publikując w osobnym raporcie treść bloga Królowa Superstar, z którego jasno wynika, że trend przepływu mas powietrza jest zdecydowanie przeciwny. A ponieważ królowa w Polsce jest tylko jedna, to zgodnie ze stanowiskiem Episkopatu z Madonną dyskutować nie należy.

Przetarg na doszczelnienie granic przed wypływem niezakontraktowanego tlenu za granicę wygrała specjalizująca się w instalacjach dla gazów technicznych (głównie na potrzeby sektora zdrowotnego) firma Instal Rzeszów. Do czasu opracowania dokumentacji i wdrożenia odpowiedniej technologii Ministerstwo zadecydowało w pierwszej fazie o zmniejszeniu stężenia tlenu w powietrzu przez zawieszenie programu walki z krakowskim smogiem oraz przez ograniczenie produkcji tlenu na terenie Puszczy Białowieskiej poprzez redukcję punktów fotosyntezy. Gorączkowe prace nad wdrożeniem fazy pierwszej trwają.

 

(zdjęcie na wdechu wykonał Łukasz Pawlicki)

 

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Oddychanie beztlenowe

  1. Pingback: Zemsta polata | stworzone historie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s