Kardiologia polowa

Kardiologia inwazyjna polowa

Dawnymi czasy w przychodniach i szpitalach na oczekujących w kolejce do lekarza pacjentów czekały wiszące na ścianach plakaty edukacyjne przedstawiające zasady zdrowego żywienia, promujące aktywny wypoczynek, czy prezentujące techniki udzielania pierwszej pomocy.

Z biegiem lat, gdy edukacja zdrowotna społeczeństwa osiągnęła wyższy poziom, na którym święci tryumfy homeopatia, a szczepienia są uważane za relikt ciemnych czasów zamierzchłej epoki, widoczna jest również ewolucja wspomnianych plakatów.

Jednym z bardziej zaangażowanych twórców jest Joan Cornella, którego prace nawiązują do techniki używanej w plakacie zdrowotnym w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Tematyka jednak jest dużo bardziej zaawansowana, gdyż o ile przeciętny użytkownik Facebooka wie wszystko o dietach i zaletach różnych aktywności, czym daje wyraz w gorących dyskusjach, o tyle specjalistyczne techniki ratowania życia w sytuacjach skomplikowanych udarów niedokrwiennych, czy wylewów są znane tylko nielicznym.

Tę lukę informacyjną wypełniają prace Joana. Znamienną cechą jego prac jest stosowanie systemu ilustracji pozbawionych tekstu, co nadaj plakatom cechy uniwersalności i znakomicie wpisuje się w trend globalistycznych zakusów wielkich korporacji farmaceutycznych do opracowania uniwersalnej dokumentacji wielojęzycznej dla swoich produktów. Wprawdzie w przypadku technik promowanych przez pana Cornellę można znaleźć głównie kryptoreklamę sprzętu sportowego, zwłaszcza strzeleckiego, jednak kierunek jest zdecydowanie podobny.

Warto tutaj bliżej omówić przykład ilustrujący niniejszy artykuł. Oto krótki poradnik ilustrowany techniki kardiologii inwazyjnej w warunkach polowych, a konkretnie angioplastyki wieńcowej by-passem otwartym przez płuco w celu usunięcia skrzeplin. Plakat jest swoistą instrukcją obsługi:

1. udrożnienie żył
2. wybudzenie pacjenta i wezwanie asystenta
3. prezentacja dress codu asystenta
4. wsparcie asystenta przy ruchu w pierwszych minutach po udrożnieniu tętnic
5. kontrola otwarcia by-passów po stronie kręgosłupa.
6. przykład właściwie pracujących tętnic pozbywających się skrzeplin

Ponieważ schorzenia kardiologiczne są główną przyczyną przedwczesnej śmierci w krajach wysokorozwiniętych, komisja zdrowia Unii Europejskiej pracuje obecnie nad dyrektywą promującą techniki ratowania życia, miedzy innymi poprzez powszechny dostęp do wiedzy dla mieszkańców dużych miast. W ramach jednego z głównych projektów planowany jest druk trzech milionów egzemplarzy powyższej instrukcji w celu rozmieszczenia ich na stacjach metra oraz przystankach komunikacji miejskiej wszystkich europejskich stolic i miast powyżej miliona mieszkańców. W celu zachowania poprawności politycznej i promocji tolerancji wobec wielokulturowości planowane są drobne zmiany postaci, a mianowicie postać asystenta ma mieć znamiona rasy czarnej, natomiast postać udrażniająca żyły – wyraźne cechy arabskie.

(Grafikę wykonał rewelacyjny Joan Cornella)
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s